PIELGRZYMKA DO FRANCJI

NEVERS- PARAY LE MONIAL- ARS- AVIGNON- LOURDES- LA SALETTE- MONTE CARLO- OROPA

 

29 czerwca – 7 lipca 2012

 

DZIEŃ 1: wyjazd w godzinach popołudniowych. Nocny przejazd przez Niemcy do Francji.

 

DZIEŃ 2: w godzinach rannych przyjazd do NEVERS. Modlitwa w katedrze Saint- Cyr oraz kaplicy w klasztorze Saint- Gildard, gdzie znajduje się ciało św. Bernadetty Soubirous. Następnie przejazd do PARAY LE MONIAL, gdzie wyjątkową rolę w życiu św. Małgorzaty Marii odegrały cztery objawienia zwane wielkimi. Jezus ukazywał się jej już wcześniej, lecz w latach 1673-1675 w zakonie Sióstr Nawiedzenia w Paray-le-Monial czterokrotnie objawił się z zamiarem przybliżenia istoty kultu swego Serca. Zbawiciel życzył sobie, by czczono Je jako symbol Jego nieskończonej miłości do ludzi i Apostołce powierzył specjalną misję. Następnie przejazd do ARS- nawiedzenie grobu Świętego Jana Marii Vianney- patrona księży proboszczów. Wieczorem przejazd w okolice Lyonu. Zakwaterowanie w hotelu. Obiadokolacja, nocleg.

 

DZIEŃ 3: po śniadaniu przejazd do AVIGNON- miasta papieży. W programie Pałac Papieski, Katedra Notre Dame, Ogrody Papieskie, Most St. Benezet z  XIV- zwany mostem złamanym. Następnie przejazd do LOURDES. Zakwaterowanie w hotelu, czas wolny. Wieczorem obiadokolacja, nocleg.

 

DZIEŃ 4: dalszy pobyt w LOURDES. Spacer do Sanktuarium: Bazylika Niepokalanego Poczęcia, Krypta, Bazylika Różańcowa, Grota Objawień, Droga Krzyżowa. spacer śladami św. Bernadety. Zobaczymy  jej Dom Rodzinny, Katedrę, Muzeum na cześć Świętej. Modlitwa przy grocie. Procesja z Lampionami, udział w Drodze Krzyżowej. Wieczorem obiadokolacja, nocleg.

 

DZIEŃ 5: całodzienny pobyt w LOURDES. Nocleg

 

DZIEŃ 6: po śniadaniu wykwaterowanie z hotelu i przejazd do Sanktuarium LA SALETTE- malowniczo położonego na alpejskich wzgórzach. Nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej- gdzie w 1846 ukazała się Matka Boska dwojgu pastuszkom. Wieczorem udział w nabożeństwie  i procesji z lampionami. Obiadokolacja i nocleg.

 

DZIEŃ 7: po śniadaniu przejazd wzdłuż Lazurowego Wybrzeża. Zwiedzanie MONTE CARLO- ogrody botaniczne, wzgórze zamkowe, imponująca katedra w której znajduje się grób tragicznie zmarłej księżnej Grace. Następnie spacer do części rozrywkowej ze słynnym Kasynem oraz licznych mniejszych salonów gier. Wieczorem przejazd do Włoch na obiadokolację i nocleg.

 

DZIEŃ 8: po śniadaniu wyjazd  do Sanktuarium Maryi Dziewicy w OROPIE- alpejskiej miejscowości, we włoskim Piemoncie. Jest to najstarsze Sanktuarium Matki Bożej, wznoszące się na 1200 m.n.p.m. Po południu wyjazd w drogę powrotną do Polski. Przyjazd do kraju w godzinach nocnych 8/9 dzień.

 

Cena: 1900  zł  przy grupie 40- 45 os.

 

Zapewniamy:

- przejazd luksusowym autokarem (wc, barek, dvd, klimatyzacja);

- 6 noclegów w hotelach, pokoje 2- 3 osobowych z łazienkami;

- wyżywienie: 6 śniadań, 6 obiadokolacji,

- opiekę pilota- przewodnika na całej trasie;

- opiekę duchową kapłana;

- ubezpieczenie NNW, KL, CP ( choroby przewlekłe) SIGNAL IDUNA S.A.;

- realizacje programu,

- pakiet pielgrzyma: śpiewnik, identyfikator, chusta, obrazki pamiatkowe z Św.Bernadettą.

 

UWAGI:

Podany program jest ramowy. Kolejność zwiedzania ustala pilot- przewodnik.


Cena nie zawiera:
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (ok. 50 Euro),
- dodatkowych ubezpieczeń (OD KOSZTÓW REZYGNACJI: 3% WARTOŚCI IMPREZY).

 

Zapisy: u ks. Proboszcza Parafii Komprachcice do końca lutego 2012 r. Przy zapisie wpłata 400 zł.

 

IV Niedziela Wielkiego Postu – 11 marca 2018

 

1.     W dzisiejszą niedzielę zapraszam na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym na godz. 1500.

2.     W czwartek - DZIEŃ ADORACJI NAJŚW. SAKRAMENTU. Nie będzie Mszy św. szkolnej o godz. 7.15.

3.     W piątek o godz. 1800 Msza św. i Droga Krzyżowa z zaleckami.

4.     W sobotę o godz. 1700Godzina Miłosierdzia.

5.     W przyszłą niedzielę o godz. 9.00 Msza św.: Ku czci św. Józefa w int. Mężczyzn, Młodzieńców, Rzemieślników oraz za zmarłych.

6.     Okazja do Sakramentu Pokuty – przed Mszami św.

7.     Sakramentalny związek małżeński zawrzeć pragną:

   Głowacki Bartosz z Komprachcic  i  Marosek Ewa z Dąbrówki Dolnej (1)

Kto wie o jakichkolwiek przeszkodach winien to zgłosić w kancelarii.

8.     Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu zaprasza do wspólnego przeżycia Misterium Męki Pańskiej poświęconego tematyce Eucharystii. Będzie to wydarzenie muzyczno-teatralne. Odbędzie się 18 i 21 marca br. w auli seminarium. Darmowe wejściówki można odebrać na furcie WT w Opolu. Są już jedynie na termin 21 marca.

9.     Światowy Dzień Młodzieży 2018. Spotkanie odbędzie się w auli seminaryjnej w Opolu 24 marca w godzinach od 10:00 do 21:30. Tematem są słowa: „Nie bój się” zaczerpnięte z orędzia papieża Franciszka na tegoroczny ŚDM.

10. zapłać za złożone ofiary, modlitwy.

 

PORZĄDEK ADORACJI AJŚW. SAKRAMENTU- 15 marca

900 Msza św.

  do godz. 1100 – Osiny                 

                1100 – ( j. niem.) Niemodlińska, Szeroka, Torowa, Kolejowa,

                                           Ochodzka,  Krótka, Jeleniowa                          

                1200 – Piaskowa, Szkolna Sportowa, Kwiatowa, Pocztowa,

                           Ogrodowa,  Słoneczna, Lipowa

1300 – Szkoła Podstawowa

                 1400 – Prószkowska, Klasztorna, Fabryczna, Cicha, Wojskowa

                 1500 – Opolska, Krzyżowa, Sienna, Cmentarna, III Zakon św.

                          Franciszka i Rodziny Szenstackie

               1600 – Stawowa, Polna, Rolnicza, Koszyka, Osmańczyka,

                          Gwoździa

                 1700 – Gimnazjum, młodzież i dorośli pracujący

1800 – Msza św. 

 

 

 

V Niedziela Wielkiego Postu – 18 marca 2018

 

  1. W dzisiejszą niedzielę zapraszam na godz. 1500na Gorzkie Żale z kazaniem pasyjnym.
  2. W piątek -  od godz. 900 przedświąteczne odwiedziny chorych. Wieczorna Msza św. o godz. 1800 a ok. godz. 1830 Droga Krzyżowa ulicami Komprachcic: rozpoczęcie na parkingu za kościołem a zakończeniu przy cmentarzu. Proszę naszych Strażaków o zabezpieczenie trasy, niesienie krzyża, pochodni. Przynosimy świece. Bardzo serdecznie zapraszam.
  3. W sobotę o godz. 1700 Godzina Miłosierdzia.
  4. W Niedzielę Palmową na Mszach św. błogosławieństwo palm.
  5. W Niedzielę Palmową - na placu kościelnym będzie można nabyć palmy wykonane przez uczniów naszej PSP oraz ciasto przez Rodziców PSP. Będą też paschaliki.
  6. Biskup opolski Andrzej Czaja zaprasza w Niedzielę Palmową na godzinę 14.00 do katedry opolskiej osoby żyjące w związku niesakramentalnym na wspólne nabożeństwo pokutne.
  7. Przedświąteczna okazja do Sakramentu Pokuty:

        - sobota od godz. 1700

        - w przyszłą niedzielę: między Mszami św.

8.  Sakramentalny związek małżeński zawrzeć pragną:

        Głowacki Bartosz z Komprachcic  i  Marosek Ewa z Dąbrówki Dolnej (2)

   Kto wie o jakichkolwiek przeszkodach winien to zgłosić w kancelarii.

 9.  Bóg zapłać za złożone ofiary, modlitwy.

10. W przyszłą niedzielę kolekta na kwiaty do Bożego Grobu. Polecam ją Waszej

     ofiarności.

 

  

 

 

 

HISTORIA SZCZEGÓŁOWA PLACÓWKI SIÓSTR SŁUŻEBNICZEK N.M.P.N.P  W KOMPRACHCICACH.

 

Siostry przybyły do Komprachcic dnia17.07.1925 r., na życzenie tamtejszego proboszcza ks. Szuberta. Początkowo mieszkały jako lokatorki, gdyż dom, który miały zająć wymagał remontu. Po przeprowadzeniu remontu siostry rozwinęły swoją działalność: prowadziły ochronkę, zajęły się ambulatoryjna opieką chorych, nie tylko w Komprachcicach ale i w sąsiednich wioskach: w Polskiej Nowej Wsi, w Chróścinie Opolskiej, w Dziekaństwie, w Osinach, w Chmielowicach.

Wkrótce ochronka okazała się za mała; już od początku uczęszczało do niej 70 dzieci. W tej sytuacji Zgromadzenie postanowiło wybudować własny dom. Plac pod jego budowę ofiarowała Parafia. W dniu 19 czerwca 1925 r. położono kamień pod budowę, a już w listopadzie siostry wprowadziły się do nowego domu. Budynek nazwano domem św. Otylii. Mieścił on w sobie mieszkanie dla sióstr, ochronkę, szkołę robót ręcznych i gospodarstwa domowego oraz przytułek dla starców. Oprócz tej działalności siostry zajmowały się pracą wśród młodzieży, uczyły robót ręcznych w szkole powszechnej – szczególnie dziewczęta, które pracowały na roli, katechizowały, były czynne w Kongregacji Mariańskiej. Poza tym udzielały się na kursie bezrobotnych, opiekowały się osobami chorymi na gruźlicę i małymi dziećmi.

W czasie działań wojennych w latach 1944/45 dom sióstr został uszkodzony. Siostry pracowały wówczas wśród dzieci w ochronce i zajmowały się pielęgnacją chorych, a także służyły pomocą w parafii. W 1951 r. siostry ochroniarki zostały przez władze państwowe zwolnione. Przedszkole zostało przeniesione do starej szkoły, a w domu sióstr otwarto Ośrodek Zdrowia. Siostry zatrudniono do sprzątania. W dniu 03.08.1954 r. siostry zostały przymusowo wysiedlone do Staniątek. Stamtąd wróciły po dwóch latach i pięciu miesiącach, w grudniu 1956 r. W swoim domu nie mogły zamieszkać. Kilka dni nocowały na plebanii i u życzliwych ludzi. Stopniowo jednak odzyskiwały pomieszczenia w swoim domu. Był on prawie całkowicie zajęty przez Wydział Zdrowia. Mieściła się tu Izba Porodowa. Siostry były zatrudnione w parafii, a w domu przy paleniu w piecach.

We wrześniu 1969 r. została zlikwidowana Izba Porodowa, a w październiku tegoż roku siostry urządziły w domu oratorium. W dniu 15 października1971 r. w miejsce zlikwidowanej Izby Porodowej otwarto Ośrodek Zdrowia, który zajął I-sze piętro, a później otwarto jeszcze w domu Aptekę.

W 1975 r. dom sióstr, który przez całe lata zajmowało państwo, przeszedł znów na własność Zgromadzenia. Apteka i Ośrodek Zdrowia nadal pozostały w budynku. Dom zwrócono Zgromadzeniu w bardzo zniszczonym stanie, wszystko wymagało remontu. Przez cały czas siostrom nie wolno było remontować domu , a Wydział Zdrowia też nie przeprowadzał żadnych remontów.

W dniu 26 października 1976 r. siostry obchodziły w Komprachcicach 50-lecie pobytu na placówce. Ich działalność obejmowała wtedy katechizację, opiekę nad chorymi i pracę w zakrystii. Stopniowo zaczęto przeprowadzać remonty.

W dniu 02.12.1985 r. Apteka oddała siostrom jeden pokój, w którym została urządzona kaplica p.w. Niepokalanej. Jej poświęcenie miało miejsce dnia 18.12.1986 r.

W dniu 13.09.1990 r. Apteka oddała siostrom pokój w suterenach; od tej chwili pomieszczenia suteren należą w całości do Sióstr.

W lipcu 1996 r. ZOZ przekazał Zgromadzeniu pomieszczenia w budynku zajmowane dotychczas przez Ośrodek Zdrowia i Aptekę. Wówczas Zgromadzenie postanowiło otworzyć w domu ochronkę dla dzieci, w związku z czym przystąpiono do przeprowadzenia kapitalnego remontu, gdyż dom tego wymagał.

Na placówce pozostały trzy siostry, które podjęły prace przy parafii; katechizację, Dzieci Maryi i zakrystię. Równocześnie przygotowują ochronkę, która ma służyć dzieciom- jak to było od początku istnienia tego domu. 

Dnia 02.09.2002r. została otwarta ochronka po 51 latach.

 

Historię tworzyły między innymi;

Przełożone:

1925-1932        S.M. Auksencja

1932-1938        S.M. Immaculata

1938-1944        S.M. Wirginia

1944-1945        S.M. Lioba

1945-1949        S.M. Egwina

1949-3.08.1954 S.M. Walentyna

...................................................................

1957-1963        S.M.Magina

1963-1969        S.M. Amelia

1069-1975        S.M. Eufrazja

1975-1981        S.M. Restituta

1981-1982        S.M. Specjoza

1982-1988        S.M. Armela

1998-1995        S.M. Aniela

1995-1996        S.M. Marta

1996-2004        S.M. Daniela

2004-2007        S.M.Salutaria

2007-                S.M. Jolanta

....................................................................

Oraz:

S.M. Marcia         od 1932-1973r.

S.M. Marciana     od 1941-1974r.

S.M. Józefina       od 1991-1996r.

S.M. Medarda     od1991-2010r.

S.M. Alberta        od1998-2004r.

 

 

 

 

Zmarli 2014 (po 1 listopada)

1.Żymańczyk Antoni – aniołek

2.Junge Piotr

3.Majer Maria  + w Niemczech

4.Baron Maria

 

Zmarli 2015

1.Statkiewicz Maria

2.Majer Franciszek

3.Bernas Zdzisław

4.Polowy Józef

5.Mrohs Jadwiga

6.Pizuńska Marianna

7.Szponarski Edward

8.Kampa Jerzy

9.Pajdzik Stefan

10. Konig Jadwiga

11.Korzępa Jadwiga

12.Kuśnierz Róża

13.Żymańczyk Urszula

14.Tymkiewicz Władysław

15.Długosz Elżbieta

16. Kochanek Monika

17.  Jiirgen Emilia

18. Smolarek Paweł

19. Giza Emilia

20. Polowy Irmgarda

21.  Zyla Anna

22.  Bernard Józef

23. Broma Jan

24. Heinze Stefania

25.Barth Irena

26. Lipok Bernadeta

27.  Zakrzewska Krystyna

28. Wągrodna Irena

29. S. Mathildis  

30.Urszula Gala

31.Dorota Basińska

32.Teresa Lakwa

 

Zmarli 2016

1.Włodzimierz Gozdek

2.Gertruda Baron

3.S.M. Medarda Wozniok

4.Rozalia Duda

5.Maria Kula

6.Jolanta Koptoń

7.Aniela Broma

8.Mirosław Cierniak

9.Karol Baron

10.Stanisław Bielacha

11.Walter Kammler

12.Janina Wocka

13.Bernard Zyla

14.Anna Wocka

15.Jerzy Grecki

16.Gertruda Posor

17.Bernard Jurek

18.Halina Przywara

19.Roman Musiał

20.Przemysław Pietrasiak

21.Mróz Jan

22.Materny Elfryda

23.Tymkiewicz Maria

24.Mathea Leo

25.Mrozek Barbara

26. Szewczyk Elżbieta

27.Pudełko Henryk 

28. Halupczok Fryderyk

29. Mathea Hildegarda

30.Rimpler Magdalena

31.Groehl Helga

32.Czajka Zofia

 

Zmarli 2017

1.Jan Tomkowicz

2.Grzegorz Adamietz

3.Maciej Mazurkiewicz

4.Walter Klak

5.Alojzy Buchta

6.Klara Wożnica

7.Piotr Wystup

8.SM. Rafaela Wotzka

9.Feliksa Bałdyga

10.Florian Heincel

11.Bożena Kudosz

12.Eryka Przywara

13.Jerzy Przywara

14.Józef Kondla

15.Jan Boczkowski

16.Joachim Rudek

17.Herbert Okoń

18.Zbigniew Grzesiak

19.Romualda Tymkiewicz

20.Zygfryd Szyma

21.Norbert Cichos

22.Maria Wasiukiewicz

23.Maria Broma

24.Kazimierz Kacprzak

25.Józef Janiczek

26.Erika Gambiec

27.Brygida Pajdzik

28.Piotr Strzelczyk

29.Andrzej Paciorek

30.Jan Zieliński

31.Paweł Rzany

32.Wilhelm Datko

33.Marta Mrocheń

34.Eryk Pikos

 

Zmarli 2018

1.Małgorzata Langiewicz

2.Renata Warzyc

3.Alfred Schweda

4.Józefa Kominek

5.Ginter Majer

6.Teresa Ryzner

PIELGRZYMKI

OGŁOSZENIA

PROGRAM DUSZPASTERSKI

 

 

TRANSMISJA NA ŻYWO

     KLIKNIJ OBRAZEK!